Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2021 poz. 1192) informujemy o zmianach w umowach.
Na podstawie art. 9, 10 i 11 tej ustawy z mocy prawa ulegają zmianie umowy zawarte przed wejściem w życie ustawy. Nie będzie jednak wymagane zawieranie aneksów w tym zakresie.
Zgodnie z zapisami ustawy powiatowy urząd pracy informuje strony umowy o zaistniałych zmianach przez ogłoszenie na tablicy informacyjnej w siedzibie urzędu oraz w postaci elektronicznej z wykorzystaniem strony internetowej urzędu.
Poniższe zmiany dotyczą wszystkich umów z art. 15 zzb, art. 15 zzc, art. 15zzd, art. 15 zzda, art. 15zze, art. 15zze², art. 15 zze⁴- ustawy Covid 19 zawartych od dnia 01.04.2021 r.:
1. W przypadku wystąpienia obowiązku zwrotu przyznanych środków starosta wzywa do zwrotu wypłaconej kwoty w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.
2. Gdy zwrot nie zostanie dokonany w terminie 30 dni, nalicza się odsetki ustawowe.
3. Starosta z urzędu albo na wniosek może:
- umorzyć w całości albo w części należności z tytułu zwrotu,
- odroczyć terminy spłaty należności z tytułu zwrotu,
- rozłożyć na raty spłatę należności z tytułu zwrotu.
4. W przypadku, gdy wysokość kwoty zwrotu jest równa lub wyższa niż 1500 zł, starosta wydaje decyzję, o której mowa w pkt 3, po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego wojewody. Przepisu art.106 ustawy z 14 czerwca 1960r. Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się. Mają tu zastosowanie przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
5. Starosta może upoważnić dyrektora powiatowego urzędu pracy do dokonywania czynności, o których mowa w pkt 3.
6. W sprawach, o których mowa w pkt 3, organem wyższego stopnia jest samorządowe kolegium odwoławcze.
7. Zwrotu nie dochodzi się, jeżeli kwota należna do zwrotu nie przekracza, określonych na dzień dokonania rozliczenia, najniższych kosztów doręczenia w obrocie krajowym przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru przez operatora wyznaczonego w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe. Kwota ta jest zaliczana w koszty Funduszu Pracy.